top of page

Google Kitaplar ile dijital yayıncılığın genel kullanım usulü
Dünya genelinde geniş bir kitleye sahip olan Google'ın Google Play tabanlı Google Kitaplar adlı diğer bir alt platformu, dijital dünya için kaliteli bir işleve sahiptir. Biz bu yazımızda Google Kitaplar'ın nasıl kullanıldığından ve ne gibi özelliklere sahip olduğundan bahsedeceğiz.


1. Google Chrome ile Google Kitaplar'ı kullanma


Google Kitaplar'a Chrome'daki uygulamalar butonundan Kitaplar seçeneğine tıklayarak https://books.google.com/ adresine erişilebilir. Bu adrese eriştikten sonra arama çubuğuna yazılacak kelimeler, Google'ın arşivindeki tüm kitaplar içerisinde otomatik arama yaparak sizin önünüze tüm seçenekleri getirecektir. Araştırma yapmak isteyenler için bu arama motoru büyük bir avantajdır.


Bunun haricinde platformda yayınlanan ücretli veya ücretsiz kitaplar vardır. Büyük kütüphanelerin arşivleri de burada yayınlanmaktadır. Okuma listesine önceden eklenmiş olan kitaplar Kitaplığım bölümünde kayıtlı olarak listelenmektedir. Bu içeriklere aşağıdaki fotoğrafta gösterilen Kitaplığım sekmesinden erişilebilmektedir.


(Lakin en kolay yöntem ikinci bölümde anlatılacak olan https://play.google.com/books adresidir. Teferruat için ikinci bölüme bakınız.)


https://books.google.com adresi ve Kitaplığım bölümü

Bu sekmeye tıklandıktan sonra açılan hususi yönetim bölümünden satın alınan veya ücretsiz olarak indirilen kitaplara erişilmektedir. Okumak istenilen kitaba tıklanılarak, kitap açılır.Kitaplığım bölümü

Yukarıdaki bölüme girdikten sonra eğer daha evvel eklediğimiz kitaplar görünmüyorsa Kütüphanem'de Ara arama motoruna anahtar kelimeler yazılarak kolayca kitaplar önümüze gelecektir.


Aranılan eser bulunduktan sonra kitaplıkta hususi bölümler oluşturularak kitaplar tasnif edilirse kullanıcılar için kütüphane oluşturmak ve bunları bulmak daha zahmetsiz olacaktır. Kitap kullanım özellikleri ikinci bölümde anlatılmıştır.


2. Google Play ile Google Kitaplar'ı kullanma


Tarayıcıdaki en kolay kullanma yöntemi arama motoruna Google Play Kitaplar yazmaktır. Buradan kitaplar incelenebilir veya satın alınabilir. Satın alınan kitaplar Kitaplığım bölümüne ekleneceğinden şu adımlarla buraya ulaşılabilir: google play > kitaplar > kitaplığınız şeklinde yol izlendikten sonra https://play.google.com/books linki açılacaktır.


Kitaplık

Kitap üzerine tıklanmak suretiyle açılır ve uygun görüntüleme seçenekleri tercih edilir. Bu şekilde en rahat okuma düzeni ayarlanır.

Kitap içeriğinde okuma düzeni ayarı

Google Kitapların okuma özellikleri ise şöyledir;

  • Bilinmeyen kelimelerin Google sözlüğünde aranması:

Bilinmeyen kelimeleri sözlükte arama
  • Beğenilen yerlerin farklı renklerde üzerinin çizilebilmesi, not alınabilmesi veya istenilen lisana tercüme edilebilmesi:

Beğenilen içeriklerin üzerinin çizilmesi ve not alınması
  • Kitap içerisinde kelime arama:

Kitap içerisinde kelime arama
  • En sağdaki Diğer seçeneğinden Kitap Hakkında bölümüne geçilmesi:

Kitap ayrıntıları bölümü
  • Ayrıntıları göster seçeneğiyle kitapların ana sayfasına gitmek ve kitaba puan vermek ve yorum yazmak:

Kitabın anasayfası

3. Telefon veya tablette Google Kitaplar'ın kullanılması

App Store veya Play uygulamasından Google Play Kitaplar cihaza yüklenir:

Google Play Kitaplar

Kitap kullanım usulleri tarayıcı ile büyük ölçüde benzerlik göstermektedir. Bunlar yukarıda izah edildiği için bu bölümde sadece uygulamaya mahsus olan özellikler sıralanmıştır.

  • Kitap ışık ayarının yapılması: (Yalnız normalin haricindeki her ışık ayarı kitap içerisindeki görselleri olumsuz şekilde etkilemektedir. Görselleri orjinal halinde görmek için ışık ayarını normal düzene getirmek gerekmektedir.)

Işık ayarı

  • Epub olarak yüklenmeyen ve normal kitap şeklinde yüklenen kitapların okunurken ideal büyüklüğe sabitlenmesi ve kolay sayfa değiştirilmesi:

Büyüklük sabitleme ve kolay sayfa geçme
  • Akan metin seçeneğiyle pdf şeklindeki kitapların epub olarak tam ekran okunabilmesi:


Akan metin oluşturma
  • Akan metin:

Akan metin
  • Orjinal sayfalara geri dönülmesi:

Orjinal sayfalara dönüş

Son olarak akan metin seçenekleri görseli olmayan kitaplar için geçerlidir.


Not: Bizim yayınladığımız kitaplar, kaynak olarak kullanılabilmesi için normal kitap şeklinde yayınlanmaktadır. Bu sayede atıfta bulunulabilecek bir konumdadır.
34 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page